Thursday, March 24, 2005

İlk Senaryo

Group: Gülen Meşekıran, Selen Sürek, Müge Özden, Gizem Engin

Sahne 1:
Rojin ve Tardu eve gelirler. Salona doğru ilerlerler. Torbacıdan aldıkları uyuşturucuyu Tardu masaya koyar. İlk deneyimleri olacak olan bu uyuşturucu konusunda Tardu, tedirgin olan Rojini yüreklendirir.
Sahne 2:
Salonda volta atan Rojin, tedirgindir. Tardu tedirgin olmaması yönünde Rojin’i sakinleştirir, ona sarılır, şakalar yapar. Rojin gülümser. Rojin, denemekten zarar gelmez herhalde der ve kanepeye oturur.
Sahne 3:
Tardu masada duran uyuşturucuyu alır, kanepede oturan Rojin’e doğru ilerler. Avucundaki uyuşturucu hapları Rojin’e uzatır. Tardu’nun elinde bulunan haplardan bir tanesini Rojin alır ve geriye kalan üç taneyi Tardu’nun avucunda bırakır. Tardu avucunda kalan üç tane hapa bakar, gülümser, elini ağzına doğru götürür ve ani bir hareketle avucundaki hapları yutar.
Sahne 4:
Avucundaki hapları anlık bir hareketle yutan Tardu’ya Rojin bakakalır. Tardu’ya sinirlenir ve etkisini bile daha bilmediği bir uyuşturucuyu nasıl bu kadar çabuk, düşünmeden ve yüksek dozajda aldığı yönünde kızar.
Sahne 5:
Sinirlenen Rojin, bir anda oturduğu kanepeden kalkar, Tardu’yu iter ve yaptığı hareketten ötürü kızmaya devam eder. Tardu, Rojin’in verdiği bu tepki karşısında gülmekte ve hiçbir şey olmayacağını söyleyerek, paniklemiş olan Rojin’i sakinleştirmeye çalışmaktadır.
Sahne 6:
Aldığı hapın etkisini göstermeye başlamasıyla sakinleşen Rojin, kalktığı kanepeye geri oturur , Tardu’da yanına doğru ilerler ve oturur. Rojin’e sarılır, elini tutar ve hapın verdiği uyuşturucu etkiyle uyuya kalırlar.
Sahne 7:
Rojin halüsünasyon görmektedir. Bir ayçiçeği tarlasındadırlar. Hava güneşli ve bulutsuzdur. Rojin güneşe bakmaya çalışır ve gözleri kamaşır. Gözlerini kısarak başını eğer, Tardu’ya bakar, birbirlerine gülümserler. Elele tutuşup, ayçiçeği tarlasında güneşe doğru koşmaya başlarlar. Koşarken Tardu, Rojin’in elini bırakır. Rojin fark etmez ve koşmaya devam eder. Bir süre koştuktan sonra, Tardu’nun elini bıraktığını fark eder. Dönüp arkasına, Tardu’ya bakar. Tardu çok uzakta kalmıştır. Tardu’ya bağırır ama Tardu onu duymaz, Rojin’e doğru gelmez. Rojin Tardu’ya doğru koşmaya başlar ama Tardu’ya yaklaştıkça Tardu daha da uzaklaşır. Rojin ağlamaya başlamıştır.
Sahne 8:
Rojin kan, ter içinde uyanır. Nefes, nefesedir. Yanında uyuyan Tardu’ya bakar. Tardu hala uyumaktadır. Ve tuttuğu Rojin’in elini bırakmıştır. Rojin, Tardu’nun saçını okşar, yüzüne dokunarak, Tardu’ya seslenir, uyanması için. Yüzüne dokunduğunda, Tardu’nun yüzünün soğuk olduğunu fark eder. Ancak bu seslenişlere Tardu cevap vermemektedir. Seslenişlerine cevap alamayan Rojin, eliyle Tardu’nun yüzünü tutar ve iki yana sallamaya başlar. Ancak Tardu uyanmamaktadır. Panikleyen Rojin, Tardu’yu sarsmaya başlar, bir tarafdan da bağırmaktadır.
Sahne 9:
Rojin, oturduğu kanepeden kalkar. Panik hali iyice artmıştır. Kanepede hareketsiz bir şekilde yatan Tardu’yu sarsmaya devam etmektedir. Ağlamaktadır.
Sahne 10:
Rojin, Tardu’yu uyandırabilmek için, banyoya gider, bir leğene su doldurur, ve su dolu leğeni Tradu’nun üstüne döker. Ancak Tardu, halen uyanmamıştır.
Sahne 11:
Panik ve korku içinde ağlayan Rojin, Tardu’nun uyanmayışı karşısında çaresiz kalmıştır. Tardu’ya doğru ilerler, kanepede hareket etmeden yatan Tardu’nun bedenini yere indirir, yüzüstü çevirir, ve ağlayarak ve titreyerek başını göğsüne eğerek Tardu’nun kalp atışlarını dinlemeye çalışır. Tardu’nun kalbi atmıyordur. Rojin çığlık çığlığa bağırarak yerde kıvranır.
Sahne 12:
Rojin göz yaşları ve hıçkırıklarla yerde, Tardu’nun yanında yatmaktadır. Tardu’nun cansız ve soğuk elini tutmakta ve göz yaşları içinde Tardu’nun bedenine bakmaktadır. Bağırarak, ve hıçkırıklar içinde sana söylemiştim yapmayalım diye der.
Sahne 13:
Rojin halen yerde, Tardu’nun yanında yatmaktadır. Doğrulur, dizlerinin üstüne çöker, Tardu’nun soğuk ve cansız yüzüne dokunur ve göz yaşları içinde elveda der.
Sahne 14:
Rojin ayağa kalkar, masaya doğru ilerler, masada duran araba anahtarını alır ve evin kapısına doğru ilerler. Kapıyı açar ve dışarı çıkar.
Sahne 15:
Evin önünde duran arabaya doğru ilerler, arabaya biner. Ağlamaktadır. Kontağı çevirir ve arabayla uzaklaşır.
Sahne 16:
Rojin arabadadır. Ağlayarak hızlı bir şekilde araba kullanmaktadır. Tardu ile geçen güzel günleri, yaşadığı anılarını düşünmektedir. Kontrolsüz bir şekilde gaza basar, hiç bir şey umrunda değildir. Arabayla ilerlerken çıkmaz bir yola girer, yolun sonunun olmadığını görür. Gaza daha da sert basar. Gözyaşları içinde sana geliyorum Tardu der, ve arabayı hızlı bir şekilde duvara çarpar. Çarpmanın etkisiyle kafasını direksiyona çarpar, araba durur. Rojin, çarpmanın etkisiyle açılan kapıdan yere yığılır, kanlar içindedir. Kısık bir sesle, Tardu der ve gözleri açık bir şekilde can verir.
Sahne 17:
Kısık bir sesle Rojin’in Tardu dediği an, evde Tardu, Rojin diyerek uyanır.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home